Bobath terapija temelji na sposobnosti možganov, da se prilagodijo spremembam in reorganizirajo ter si opomorejo po nevroloških poškodbah.
Bobathov pristop temelji na številnih načelih, ki vključujejo:
- Spodbujanje normalnih gibalnih vzorcev
- Osredotočanje na kakovost gibanja
- Olajšanje aktivnega gibanja
- Položaj in drža v vseh položajih
- Odvračanje od kompenzacijskih gibov
- Treninga mišične moči
- Spodbujanje največjega funkcionalnega okrevanja za izboljšanje kakovosti
Tehnike rokovanja se uporabljajo tako, da se oseba ne premika s prekomernim naporom in zagotavlja senzorično integracijsko ter motorično povratno informacijo.
Prednosti Bobath terapije
Bobath fizioterapevti spodbujajo pacienta, da se giblje na najbolj normalen in energetsko učinkovit način ter preprečuje nenormalne vzorce gibanja. Poglejmo nekaj prednosti:
- Normalizirajte tonusa
- Ponovno pridobitev motorike
- Omogočiti lažji doseg gibov
- Izboljšajte držo
- Izboljšati sposobnosti z vsakodnevnimi dejavnostmi
- Povečati neodvisnost
- Doseči največji potencial
Bobathov pristop poudarja tudi pomen zgodnje rehabilitacije, doslednosti prakse in spodbudnega okolja za spodbujanje okrevanja.
Kako se uporablja Bobath?
Bobath terapija se uporablja v povezavi z drugimi načini zdravljenja, da se zagotovi najboljši možni rezultat za pacienta. Vsaka oseba z nevrološkim stanjem kaže drugače, zato bo fizioterapevtsko zdravljenje prilagojeno vašim potrebam, simptomom in ciljem. To bo tudi fizioterapevtom omogočilo, da čim bolj povečajo potencial bolnikov. Saj njihove obravnave temeljijo na Bobath konceptu.
Bobath se uporablja za zdravljenje nevroloških stanj, vključno z:
- Poškodbo glave
- Možgansko kapjo
- Poškodbo hrbtenjače, išias…
- Cerebralno paralizo
- Parkinsonovo bolezen
Podrobnejši opis cerebralne paralize
Cerebralna paraliza je skupina motenj, ki vplivajo na gibanje in mišični tonus ali držo. Povzroča jo poškodba nezrelih možganov v razvoju, najpogosteje pred rojstvom.
Znaki cerebralne paralize
Se pojavijo v otroštvu ali predšolskem obdobju. Na splošno cerebralna paraliza povzroča moteno gibanje, povezano s pretiranimi refleksi, omahljivostjo ali spastičnostjo okončin in trupa, nenavadno držo. V tem primeru se opravi tudi kakšna nežna masaža, da se spastičnost rahlo omeji.
Ljudje s cerebralno paralizo imajo lahko težave s požiranjem in imajo pogosto neravnovesje očesnih mišic, pri katerem se oči ne osredotočajo na isti predmet. Prav tako imajo lahko zmanjšan obseg gibanja v različnih sklepih telesa zaradi togosti mišic.
Vzrok za cerebralno paralizo
Vzroki in njen vpliv na delovanje se zelo razlikujeta. Nekateri ljudje s cerebralno paralizo lahko hodijo, drugi potrebujejo pomoč. Nekateri ljudje imajo motnje v duševnem razvoju, drugi pa ne. Prisotne so lahko tudi epilepsija, slepota ali gluhost. Cerebralna paraliza je vseživljenjska motnja. Zdravila ni, lahko pa zdravljenje pomaga izboljšati delovanje.
Simptomi
Simptomi cerebralne paralize se lahko zelo razlikujejo od osebe do osebe. Cerebralna paraliza lahko prizadene celotno telo ali pa je omejena predvsem na eno ali dva okončina ali eno stran telesa. Na splošno znaki in simptomi vključujejo težave z gibanjem in koordinacijo, govorom in prehranjevanjem, razvojem in druge težave.
Njihovo gibanje
- Trde mišice in pretirani refleksi
- Spremembe v mišičnem tonusu
- Pomanjkanje ravnotežja in mišične koordinacije
- Sunkoviti nehoteni gibi
- Počasni, ukrivljeni gibi
- Težave s finimi motoričnimi veščinami, kot je zapenjanje gumbov ali pobiranje pripomočkov
Njihov govor in prehranske navade
- Zamude v razvoju govora
- Težave z govorjenjem
- Težave pri žvečenju ali prehranjevanju
- Prekomerno slinjenje ali težave s požiranjem
Kakšen je razvoj?
- Težko doseganje mejnikov motoričnih sposobnosti, kot je sedenje ali plazenje
- Težave pri učenju ( za podrobnejši opis pri težavah učenja si lahko preberete članek o senzorni integraciji, ki izboljša slabo koncentracijo ter tako pripomore k lažjemu učenju)
- Intelektualne motnje
- Zakasnjena rast
Ostale težave, ki so prisotne pri cerebralni paralizi
Poškodbe možganov lahko prispevajo k drugim nevrološkim težavam, kot so:
- Napadi (epilepsija)
- Težave s sluhom
- Težave z vidom in nenormalno gibanje oči
- Nenormalni občutki dotika ali bolečine
- Težave z mehurjem in črevesjem
- Stanja duševnega zdravja, kot so čustvene motnje in vedenjske težave
Motnja možganov, ki povzroča cerebralno paralizo, se s časom ne spremeni, zato se simptomi s starostjo običajno ne poslabšajo. Ko pa otrok postane starejši, lahko nekateri simptomi postanejo bolj ali manj očitni. Skrajšanje mišic in togost mišic se lahko poslabšata, če se ne zdravita agresivno.
Obisk zdravnika
Pomembno je, da dobite pravočasno diagnozo za motnjo gibanja ali zamude v razvoju vašega otroka. Obiščite otrokovega zdravnika in se čim prej odpravite na določene predpisane fizioterapije.
- Genske mutacije
- Okužbe mater
- Razne kapi
- Krvavitev v možganih
- Okužbe dojenčkov
- Travmatična poškodba glave
- Pomanjkanje kisika…
Dejavniki tveganja za nastanek CP
Nekatere okužbe ali izpostavljenost strupenim snovem med nosečnostjo lahko znatno povečajo tveganje za cerebralno paralizo za otroka. Vnetje, ki ga sproži okužba ali zvišana telesna temperatura, lahko poškoduje razvijajoče se možgane nerojenega otroka.
- Toksoplazmoza
- Intrauterine okužbe.
- Izpostavljenost toksinom
Dojenčki in cerebralna paraliza
Bolezni pri novorojenčku, ki lahko močno povečajo tveganje vključujejo:
- Bakterijski meningitis
- Virusni encefalitis
- Huda ali nezdravljena zlatenica
- Možganska krvavitev
Nosečnost in porod
Čeprav je potencialni prispevek vsakega omejen, dodatni dejavniki nosečnosti ali poroda, povezani s povečanim tveganjem za cerebralno paralizo, vključujejo:
- Nizka porodna teža – dojenčki, ki tehtajo manj kot 2,5 kilograma, imajo večje tveganje za razvoj cerebralne paralize. To tveganje se poveča, ko porodna teža pada.
- Več dojenčkov – Tveganje za cerebralno paralizo se povečuje s številom dojenčkov, ki si delijo maternico. Tveganje je lahko povezano tudi z verjetnostjo prezgodnjega poroda in nizko porodno težo. Če eden ali več otrok umre, se tveganje za cerebralno paralizo pri preživelih poveča.
- Prezgodnji porod – Prezgodaj rojeni dojenčki imajo večje tveganje za cerebralno paralizo. Prej ko se otrok rodi, večje je tveganje za cerebralno paralizo.
- Zapleti pri porodu – Težave med porodom in porodom lahko povečajo tveganje za cerebralno paralizo.
Kakšni so lahko zapleti?
Mišična oslabelost, mišična spastičnost in težave s koordinacijo lahko prispevajo k številnim zapletom v otroštvu ali v odrasli dobi, vključno z:
- Kontraktura je skrajšanje mišičnega tkiva zaradi močnega zategovanja mišic, ki je lahko posledica spastičnosti. Kontraktura lahko zavira rast kosti, povzroči upogibanje kosti in povzroči deformacije sklepov, izpahe ali delne dislokacije.
- Podhranjenost nekomu, ki ima cerebralno paralizo, zlasti dojenčku, otežijo pridobivanje dovolj hrane. To lahko poslabša rast in oslabi kosti. Nekateri otroci ali odrasli potrebujejo cev za hranjenje, da dobijo dovolj hrane.
- Stanja duševnega zdravja lahko imajo težave kot je depresija, socialna izolacija in podobno. Izzivi obvladovanja invalidnosti lahko prispevajo k depresiji in se pojavijo lahko tudi vedenjske težave.
- Bolezni srca in pljuč. Nekateri ljudje s cerebralno paralizo lahko razvijejo bolezni srca, pljuč in dihalne motnje. Težave s požiranjem lahko povzročijo tudi težave z dihali.
- Osteoporoza je zaradi nizke kostne gostote lahko posledica več dejavnikov, kot so pomanjkanje gibljivosti, neustrezna prehrana in uporaba antiepileptikov.
- Drugi zapleti lahko vključujejo tudi motnje spanja, kronične bolečine, razgradnjo kože, črevesne težave in težave z ustnim zdravjem.
Ali lahko preprečimo cerebralno paralizo?
Večine primerov cerebralne paralize ni mogoče preprečiti, lahko pa zmanjšate tveganje. Če ste noseči ali nameravate zanositi, lahko storite naslednje, da ohranite zdravje in zmanjšate zaplete pri nosečnosti:
- Prepričajte se, da ste cepljeni proti boleznim, po možnosti pred zanositvijo, saj tako lahko preprečite okužbo, ki bi lahko povzročila poškodbe možganov ploda.
- Skrb zase je tudi del preventive pri nosečnosti in je v ta namen zelo koristno, da si v tem obdobju privoščite tudi kakšno Bownovo terapijo.
- Redni obiski zdravnika med nosečnostjo so dober način za zmanjšanje zdravstvenih tveganj za vas in vašega nerojenega otroka. Redno obiskovanje zdravnika lahko pomaga preprečiti prezgodnji porod, nizko porodno težo in okužbe.
- Izogibajte se alkoholu, kajenju, ipd…
Za zaključek o Bobath terapiji
Bobath fizioterapija bo pripomogla k izboljšanju gibanja in gibljivosti s kombinacijo tehnik, ki vključujejo pasivne in aktivne gibe na funkcionalen način, da bi dosegli funkcionalno neodvisnost. Bobath fizioterapija bo močno olajšala vsakodnevna opravila in izboljšala kakovost življenja.
Fizioterapevti imajo izkušnje pri zdravljenju bolnikov z nevrološkimi boleznimi. Fizioterapevtsko zdravljenje je prijetno in učinkovito, s poudarkom na prijaznem in skrbnem pristopu, kar pomeni, da ste lahko prepričani, da prejemate zdravljenje najvišje kakovosti.