Ne glede na to, ali želite spajati same kovine ali uporabiti kovine kot del svojega projekta, je v obeh primerih varilni aparat najbolj ustrezna izbira, ki se uporablja za spajanje kovinskih kosov. Ta vodnik je namenjen zagotavljanju vseh vrst informativnih in praktičnih informacij v zvezi z varjenjem, ki vam bodo pomagale izbrati varilni aparat, ki najbolje ustreza vašim potrebam.
Vsebina
Obstaja več vrst varilnih postopkov, od katerih so štiri glavne vrste opisane spodaj:
Ročno obločno varjenje
Pri tej vrsti varjenja električna energija poteka skozi paličasto elektrodo, ki ustvarja lok z materialom, ki ga je treba variti. Obločno varjenje je ena najtežjih vrst varjenja, vendar je zelo priljubljeno zaradi nizkih stroškov in zmožnosti ustvarjanja močnih spojev. Ročno obločno varjenje je odlična metoda za varjenje določenih zlitin ali spojev in se lahko učinkovito uporablja tako v zaprtih prostorih kot na prostem.
Obločno varjenje oddaja veliko brizganja in zvare je treba ob zaključku očistiti. Vendar je kljub vsemu priljubljena izbira med kmeti, ljubitelji in domačimi mojstri, ki se ukvarjajo z vzdrževanjem doma.
MIG varjenje
Je najlažja vrsta varjenja za učenje. Celo lastnik stanovanja lahko kupi MIG varilni stroj in naredi dostojne zvare po nekaj urah vaje. MIG varjenje je čisto, enostavno za uporabo in se lahko uporablja na tankih ali debelejših kovinskih ploščah. MIG varilni stroji lahko varijo različne materiale, kot so nerjaveče jeklo, nikljeve zlitine, aluminij, jeklo, baker in še veliko več z večjo prilagodljivostjo, višjimi stopnjami nanašanja in skoraj brez brizganja.
TIG varjenje
Aparati TIG uporabljajo elektrodo v inertnem plinu za izdelavo vrhunskega zvara. TIG zvari so čistejši in močnejši od katerih koli koli drugih, pri drugih varilnih postopkih. Varjenje TIG se uporablja predvsem za varjenje tankih profilov legiranega jekla, nerjavnega jekla in kovin, kot so aluminij, magnezij itd. Varjenje TIG je sorazmerno bolj zapleteno in težje za obdelavo kot druge vrste varjenja in je razmeroma počasnejše.
Obločno varjenje s polnjeno žico
To je nekoliko podobno MIG varjenju, vendar se razlikuje, ker ne potrebuje zaščitnega plina. To je brezplinska, enostavna in učinkovita varilna aplikacija, kjer je potrebna polnjena žica, ki se uporablja za zaščito loka med varjenjem na prostem, v vetrovnih razmerah ali na umazanih materialih. Ta postopek je zaradi visoke hitrosti varjenja in prenosljivosti zelo razširjen. Obločno varjenje s polnjeno žico se je zelo enostavno naučiti in lahko tvori izjemno čiste zvare na jeklu in aluminiju.
Kako izbrati najboljši varilni aparat za vaše potrebe?
- Kakšne materiale in kako debele materiale boste varili? Priporočljivo je, da izberete postopek, ki zajema vrste kovin, ki jih boste največ uporabljali.
- Ali boste varili na istem mestu ali se morate še naprej premikati? Kakšno ožičenje imate na mestih varjenja? Varilnega stroja, ki uporablja 230-voltno 3-fazno napajanje, ni mogoče enostavno odpeljati na lokacijo projekta.
- Koliko izkušenj imate z varjenjem? Koliko časa potrebujete, da se naučite variti? Kako pomemben je za vas videz zvara? MIG varjenja se je najlažje naučiti, medtem ko bo TIG varjenje najverjetneje ustvarilo najlepše zvare.
Glavni dejavniki, ki jih je treba upoštevati pri izbiri pravega varilnega stroja
1. Narava kovine
Na splošno se varjenje izvaja samo na ogljikovem jeklu, saj je združljivo z večino varilnih strojev in ima tudi sposobnost obvladovanja kakršne koli odvečne toplote, ki bi se lahko nanesla na kovino. Nerjaveče jeklo je kompatibilno z varilnimi stroji TIG ali MIG in ne potrebuje veliko moči za delovanje kot ogljikovo jeklo.
Aluminij zahteva bolj zapletene varilne stroje, kot je MIG stroj. Za zvar aluminija se lahko uporablja tudi vrhunski TIG stroj. Pomembno je, da pred izbiro varilnega aparata upoštevate kovino, ki jo morate variti.
2. Izberite popolno mesto za varjenje
Pri odločitvi za ustrezen varilni stroj pomaga tudi lokacija varjenja. V času varjenja v zaprtih prostorih lahko vaš stroj upravljate na 115-voltni AC stroj ali na 220-240-voltno napajanje. 115-voltni napajalnik je običajen vir napajanja, ki ga prejme katera koli komercialna ali domača lokacija in na splošno varilni stroji sami delujejo pri tej napetosti.
3. Izberite idealno območje amperov
Stroški varilnega aparata so odvisni tudi od trenutne proizvodne zmogljivosti. Debelejše kovine potrebujejo več toka, da bi bile pravilno varjene, za razliko od tankih kovin, ki bi potrebovale stroje, ki zagotavljajo ustrezno količino toplote za zvar.
Pomembno je, da ste pozorni na debelino napeljave in kovine, s katerimi boste delali. Za to je varjenje aluminija skoraj enako kot varjenje relativno tanjše kovine.
4. Poskrbite za zahteve po stisnjenem plinu
Različni postopki varjenja uporabljajo različne stisnjene pline. Kisik, argon in ogljikov dioksid so nekateri izmed najbolj priljubljenih stisnjenih plinov, ki se uporabljajo v več postopkih varjenja. Pomembno je, da upoštevate, ali vaš varilni stroj potrebuje vir stisnjenega plina ali ne.
5. Dobro poznajte svoje zahteve
Večina nadebudnih varilcev ni natančno prepričana, kaj želijo. Zbiranje in analiza zahtev sta ključna za nadaljevanje v pravi smeri. Poznavanje zahtev o izbiri varilnega postopa bi torej olajšalo izbirni postopek. Na podlagi tega kasneje izberete MIG, TIG aparat ali napravo za varjenje z elektrodo.
6. Načrtujte proračun
To je ključni dejavnik, preden se lotite kakršnih koli novih projektov ali nakupov. Prekomerne naložbe sploh niso dobra ideja. Naredite številko, ki temelji na vaših sredstvih in zahtevah; vaš proračun bi moral biti dobro ravnotežje obeh. Vendar se večina ljudi ne drži svojega proračuna in tu se pojavijo napačni nakupi in čezmerne naložbe. Čeprav je potrebnih nekaj sto evrov plus ali minus blažilnika, se prepričajte, da ne boste presegli svoje zgornje in spodnje meje.
7. Upoštevajte razpoložljivi prostor v objektu
Upoštevati je treba prostor, ki je na voljo glede na površino in prosti prostor brez kakršnih koli ovir. Razmislite lahko o notranjem in zunanjem prostoru. Če nimate svojega prostora, razmislite o možnosti najema in naknadnem povečanju proračuna v obliki najemnine, skupaj z ocenjeno proizvodnjo v smislu prihodka.
8. Upoštevajte hitrost in delovni cikel
Ne uporabljajte predolgo varilnega aparata, ko se segreje. Vsak varilni aparat ima določen časovni okvir za uporabo, ki mu sledi obdobje hlajenja. Zdi se, da večina varilcev tega pravila ne upošteva. Tudi pri nakupu varilnega aparata poiščite dolge delovne cikle in stroje, ki se hitro ohladijo. Zato poskrbite, da čas počitka vašega stroja ne preseže produktivnega časa.
In nenazadnje, upoštevajte okolje, v katerem delate!
Nekateri varilci so primerni za delovanje v težkih okoljih in visokih temperaturah. Če delate v notranji enoti z običajnim okoljem, lahko izberete MIG varilec ali TIG varilec glede na vašo uporabo. A vedno pazite, da bo izbrani varilni aparat kakovosten.
VIR (1) Researchgate